پوست مو زیبایی

وبلاگ علمی آموزشی پیرامون بهداشت و زیبایی پوست و مو  
نویسنده : کوروش شیرواندهی ; ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢

 

میکرودرم ابریشن


 

پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده اند که بدون خونریزی و مطمئن تر بوده و برای التیام ، به زمان کمتری نیاز داشته باشد.

بدین دلیل بود که " میکرودرم ابریژن " در سال 1985  در ایتالیا ابداع شد. این عمل برای درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب ، اختلالات رنگ پوست ، آکنه ، اسکارها ، و خطوط کششی  به طور وسیعی به کار رفته است . به نظر می رسد که نتایج نوع خفیف این عمل با پیلینگ سطحی به هم شبیه باشند.

 میکرودرم ابریژن نیز مانند بسیاری از عملهای زیبایی باید در چند جلسه پیاپی ( مثلا" هفته ای یک بار یا دوهفته یک بار ) انجام شود تا به تدریج اثرات خود را نمایان سازد. با این روش شکل و قوام پوست بهبود یافته و برخی لکه های پوستی مانند کک و مک  محوشده یا کم می شوند. جای اسکار اکنه و نیز چین های کم عمق پوست هم تا حدودی کاهش می یابد.

در درمان اسکارها (گود رفتگی) جای جوش وجوشهای سرسیاه موثر عمل نموده موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود درعین  حال در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر میکند میکرودرم ابریژن محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق  به جوان سازی آن کمک می کند.

میکرودرم با ایجاد زخمهای سطحی در محل اسکارهای روی پوست نظیر جوشگاه‌های(اسکار) آکنه و آبله‌مرغان و حتی باهدف  ترمیم جوشگاه‌های سوختگی و کاهش ان  موجب تحریک پوست برای تولید بافت کلاژنی در محل و پر کردن اسکارهای جوش قدیمی میگردد..

جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. این ترمیم با استفاده همزمان از کرم های ترمیمی که توسط پزشک تجویز میگردد تسریع میشود.

 

 

درضمن با این عمل  چربی پوست های چرب کاهش و منافذ باز پوستی  کوچک ترشده  و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند.

همچنین الاستوز ناشی از نور خورشید را کاهش داده  و به نرمی ولطافت پوست می افزاید ( الاستوز شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود). لذا آن را  می‌توان در درمان چروک‌های سطحی و کم عمق پوست نیز  استفاده نمود.

لازم به ذکر است چروک‌های خیلی عمیق با این روش  قابل درمان نمی‌باشند  ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر و پوست شفاف‌تر و محکم‌تر می‌شود. چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییررنگ پوست دیده نمی‌شود.

 

 انعطاف پذیری پوست  بدنبال میکرودرم ابریژن، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. ادم ( افزایش حجم ) حاصل از این عمل ، پوست را پرتر و نرم تر می کند وموجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده اثر داروها را تا ده برابر افزایش میدهد.

 

 

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن کم‌ رنگ یا محو کردن لک‌های حاملگی است، به‌خصوص اگر هم ‌زمان با آن از داروهای لک‌بر نیز استفاده شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده افزایش بیست برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان است. این اثر میکرودرم در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

 

از دیگر کاربردهای این روش، درمان و برطرف کردن جای تاتو و خالکوبی است. خالکوبی‌های سطحی پوست را می‌توان با این روش درمان کرد

میکرودرم ابریژن به سرعت به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. اکادمی جراحی زیبایی امریکا تخمین می زند که میکرودرم ابریژن پس از تزریق بوتاکس ، شایع ترین عمل زیبایی باشد.

این عمل بدون درد ، سریع و آسان است و عوارض چندانی ندارد. لذا بیمار نیازی به استراحت نداشته ومیتواند به کار های روزمره خود برسد. تنها بایدبه مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود. میکرودرم از پنج تا هفت  جلسه وبه فواصل دو تا چهار  هفته انجام میشود.

 

 

مدت انجام آن برای هر بیمار در منطقه صورت بین بیست تا سی دقیقه  می باشد ودر هر منطقه ای از پوست بدن بسته به نیاز و تشخیص می توان ان را انجام داد.

دستگاه های میکرودرم ابریژن به طور کلاسیک از کریستال های اکسید آلمینیوم به اندازه صد میکرومتر  بعنوان لایه بردار استفاده می کنند. در این روش ،  کریستال ها به طور مکرر و سریع با سطح پوست برخورد می کنند و از سوی دیگر دوباره به مخزن دستگاه مکیده می شوند. به این ترتیب لایه سطحی پوست سائیده وتراشیده میشود.

 

 

در واقع با این دستگاه یک نوع لایه برداری در سطح پوست انجام میگردد و البته میزان لایه برداری و عمق لایه ای از پوست که باید برداشته شود بر حسب پوست بیمار و مهمتراز همه  مشکل بیمار تفاوت دارد لذا پزشک تعیین می کند که زمان تماس و تعداد دفعات تماس چقدر باید باشد.

بعد از عمل ممکن است قرمزی مختصری در سطح پوست مشاهده شود . استفاده بیش از حد از این دستگاه در یک محل از پوست می تواند منجر به خونریزی های زیرجلدی شود.

با این دستگاه میتوان سه نوع لایه برداری انجام داد خفیف ، متوسط و شدید...

همچون بسیاری از عمل های زیبایی ، لازم است قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف  صورت بیمار عکس برداری شود

.  هرجلسه حدود بیست تا سی دقیقه طول می کشد و معمولا چند جلسه ( مثلا" شش جلسه در عرض شش یا دوازده هفته ) برای حصول نتیجه مطلوب ، لازم است . پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته می‌شود و یک کرم قابض (مثل اکسید دو زنگ یا کالامین) در موضع استعمال میگردد .این روش برای افرادی که کار می‌کنند، مناسب است. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

انواع لایه برداری و مراقبتهای پس از آن :

الف:  لایه برداری خفیف: عمدتا لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود پس از ۵ روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست زخم و قرمز نمی شود ،

لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت وکاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد.

 

 

لایه برداری خفیف بهتر است ۶ تا ۸ جلسه هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار انجام داد ، بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب و نیمساعت قبل ازبیرون رفتن ازضدافتاب به مقدار زیاد ( هر ۳ ساعت یک بار) استفاده کند.

ب:    لایه بردای متوسط:  تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته میشود .پوست به مدت ۵ تا ۷ روز قرمز ( خفیف تا متوسط )  بوده و خشک و پوسته پوسته میشود و حتی درمناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته ان هم حداکثرطی یک هفته کاملا بهبود می یابد .

لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا اکنه های زیر پوستی مثل جوش های سرسفید و سر سیاه کاربرد دارد همچنین برای کاهش ناهمواریهای سطحی پوست و اسکار های خفیف بعد از جوش مثل لکه ها وفرورفتگی های سطحی بدنبال اکنه  یا هر علت دیگری کاربرد دارد ،

لایه برداری متوسط معمولا ۶ تا ۸ جلسه وهر ۳ هفته یک بار انجام میشود و در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده و پمادهای انتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت داده میشود.

ج: لایه برداری عمیق: علاوه برتمام لایه سطحی یا اپیدرم قسمتی از لایه میانی پوست یا درم نیز برداشته میشود .البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود وپزشک هم باید کاملا مهارت و تبحر لازم را داشته باشد .

لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکار ها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد و بعد از این نوع لایه برداری پوست یک هفته تا ده روز دچار زخم سطحی میشود لذا مراقبت بعد از ان هم بسیار مهم است توصیه های پزشک باید  توسط بیمار به خوبی اجرا گردد.

با استفاده از لیزر لایه برداری عمیق با عارضه بسیار کمتر وبهبودی سریعتر زخم انجام میشود .تنها موردی که پزشک و البته مراجعه کننده را مجبور می کند که لایه برداری عمیق را بامیکرودرم انجام دهد هزینه ان است چرا که هزینه لیزر بیش از دو برابر هزینه تمام شده میکرودم است .

عارضه جانبی معمولا خفیف  و بصورت قرمزی  و خارش و تورم خفیف و گهگاه درد خفیف است  که طی دو تا هفت روز برطرف میگردد.لازم است ضمن عمل به توصیه های پزشک، جدا از کندن  و خراشیدن  محل عمل تا بهبودی کامل  ممانعت ورزید.

کرم ضد افتاب توصیه شده با حداقل فاکتور حفاظتی 30 و بدون رنگدانه می باشد و لازم است  به مئت 2 ماه فرد در معرض تابش مستقیم افتاب قرار نگیرد و در صورت  نیاز از کرمهای توصیه شده و خصوصا کرم مرطوب کننده استفاده نماید.

از مصرف کرمهای ضد لک طی 2 هفته پس از میکرودرم احتراز گردد و لازمست در این خصوص با پزشک معالج مشورت گردد.

 
کلمات کلیدی :میکرودرم ابریشن و کلمات کلیدی :لایه برداری مکانیکی پوست و کلمات کلیدی :جوانسازی پوست و کلمات کلیدی :درم ابرییشن
نویسنده : کوروش شیرواندهی ; ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٧

سرطان پوست
سرطان پوست شایع ترین سرطان بدخیم بدن است. تخمین زده می شود که در جهان هر سال بیش از یک میلیون نفر به سرطان پوست مبتلا می شوند. سرطان پوست انواع مختلفی دارد که تفاوت اصلی آن ها بر اساس نوع سلولی است که دچار رشد سرطانی می گردد. 3 نوع اصلی آن عبارتند از:
 پسرطان های پایه ای Basal Cell Carcinoma
  سرطان سلول های سنگفرشی Squamous Cell Carcinoma
 ملانوهای بدخیم Malignant Melanoma

علت ایجاد سرطان پوست چیست؟
تماس طولانی با نور خورشید علت اصلی سرطان های پوست است، بخصوص اگر باعث آفتاب سوختگی و تاول هم شده باشد. سایر عوامل که اهمیت کمتری دارند شامل تماس مکرر طبی یا شغلی (در کارخانه ها) با اشعه ایکس، اسکار یا جای زخم بیماری ها و سوختگی ها، تماس شغلی با بعضی مواد شیمیایی از قبیل زغال سنگ و آرسنیک هستند. سرطان پوست ممکن است زمینه ارثی نیز داشته باشد لذا در بعضی خانواده ها شیوع سرطان پوست بیشتر است.

نشانه های سرطان پوست
سرطان پوست خصوصاً در مراحل اولیه ممکن است شباهت زیادی به ضایعات سرطانی نداشته، بلکه بیشتر شبیه لکه های معمولی پوستی باشد. به همین دلیل هر ضایعه مزمن و غیرعادی باید مورد توجه قرار گیرد. خصوصاً هر تغییری در اندازه، رنگ، شکل یا ضخامت خال ها را باید تحت نظر داشت. سعی کنید نشانه های سرطان پوست را یاد بگیرید تا در صورت مواجهه با تغییرات مشکوک، آن ها را به موقع کشف نمایید.
بهترین راه محافظت از پوست این است که هیچ چیز را بی اهمیت تلقی نکنید و اگر کمترین تردیدی دارید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک ممکن است بیوپسی (نمونه برداری بافتی) انجام دهد و قطعه کوچکی از ضایعه را برداشته و به آزمایشگاه بفرستد تا معلوم شود که ضایعه خوش خیم یا پیش سرطانی و بدخیم می باشد.

سرطان سلول های پایه ای Basal Cell Carcinoma
این نوع سرطان پوستی معمولاً به شکل یک برجستگی کوچک است که اغلب روی سر، گردن و دست ها ایجاد می شود. البته گاهی این سرطان روی تنه به شکل لکه های قرمز رنگ دیده می شود. این سرطان در سیاه پوستان نادر است ولی در سفید پوستان شایعترین نوع سرطان پوستی به شمار می آید. بیمارانی که به این نوع سرطان مبتلا می شوند، اکثراً پوست روشن دارند و معمولاً موها و رنگ چشم آن ها نیز روشن می باشد. پوست این افراد در مقابل آفتاب معمولاً به راحتی می سوزد و برنزه نمی گردد. این نوع سرطان انتشار سریعی ندارد و بنابراین ممکن است ماه ها تا سال ها طول بکشد تا اندازه آن به حدود 1/5-1 سانتیمتر برسد.
ضایعات درمان نشده ممکن است زخمی شده، خونریزی کنند و روی آن ها دلمه ایجاد شود. گاهی این ضایعات خود به خود بهبود می یابند و این سیکل دوباره تکرار می شود. گرچه این نوع سرطان به ندرت به سایر اعضای داخلی بدن منتشر می شود ولی می تواند ساختمان های زیرین پوست از قبیل غضروف و استخوان را مورد تهاجم قرار دهد و صدمات موضعی قابل توجهی را ایجاد کند.


برای درمان سرطان های سلول های بازال از روش های مختلفی بسته به نوع و محل ضایعه و نیز سن فرد مبتلا می توان استفاده کرد:
· برداشتن ضایعه با مقداری از پوست سالم اطراف به عنوان حاشیه اطمینان، به روش جراحی.
· تراشیدن ضایعه با وسیله ای به نام کورت و سوزاندن کف و قاعده ضایعه تراشیده شده با سوزن های الکتریکی کوتر.
·  منجمد کردن با نیتروژن مایع.
· مالیدن  کرم پنج-فلوئورواوراسیل برای انواع سطحی و کوچک سرطان سلول های پایه ای.
· رادیوتراپی برای افراد خیلی پیر توصیه می شود و شانس عود آن بیشتر از سایر روش های درمانی است.

سرطان سلول های سنگفرشی Squamous Cell Carcinoma
این سرطان پوست ممکن است به شکل یک برآمدگی یا یک لکه پوسته دار قرمز رنگ بروز کند. این سرطان دومین سرطان شایع پوستی در بیماران با رنگ پوست روشن می باشد. سرطان سلول های اسکواموس در هر جایی از بافت پوششی از جمله مخاط ها ممکن است بروز کند، اما در نواحی باز پوست که در تماس با آفتاب می باشند بیشترین شیوع را دارد. گرچه سرطان فوق معمولاً برای مدتی محدود به لایه های فوقانی باقی می ماند، اما در صورت عدم درمان، نهایتاً به بافت های عمقی نفوذ می کند. در تعداد کمی از بیماران نیز از طریق گردش خون به سایر بافت هایی که دور از ضایعه اصلی قرار دارند انتشار پیدا می کند، که اگر چنین اتفاقی بیفتد می تواند کشنده باشد. سرطان هایی که روی لب، پوشش های مخاطی، زخم های مزمن و ضایعات التهابی پوست ایجاد می شوند شانس بیشتری برای انتشار دارند.
چون تماس طولانی مدت و مزمن با نور خورشید مهمترین علت بروز اسکواموس است، لذا این تومورها را بیشتر روی نواحی غیرپوشیده بدن (مثل صورت، گردن، پوست بدون موی سر، دست ها، شانه ها، بازوها و ناحیه پشت) می بینیم. لاله گوش و لب پایین به خصوص در معرض خطر بیشتری هستند.
نواحی آسیب دیده پوست مثل سوختگی، جای زخم، زخم های طولانی و مزمنی که خوب نمی شوند، نواحی ای که تحت تابش اشعه ایکس و یا در تماس بعضی مواد شیمیایی از قبیل آرسنیک، مواد نفتی بوده اند نیز شانس سرطانی شدن دارند.
دانشمندان معتقدند در مورد سرطان های سلول اسکواموس که در پوست سالم بروز می کنند زمینه وراثت نقش دارد. سیاه پوستان کمتر به سرطان پوست مبتلا می شوند. با این حال بیشتر از 3/2 سرطان های پوستی که در سیاهان دیده می شود از نوع اسکواموس هستند که معمولاً در محل ضایعات التهابی قدیمی جراحات ناشی از سوختگی دیده می شوند.
در صورت مشاهده هر گونه تغییری در ضایعات پوستی قدیمی یا به وجود آمدن ضایعه جدید و یا زخم هایی که بهبود پیدا نمی کنند باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد. با تشخیص زودرس بیماری و درمان به موقع آن می توان جلوی خطرات آن را گرفت.


برای درمان سرطان سلول های سنگفرشی روش های مختلفی وجود دارد. انتخاب بهترین روش درمان بستگی به نوع، اندازه، محل و عمق نفوذ تومور دارد. البته سن بیمار و وضعیت سلامتی وی نیز در تصمیم گیری موثر است. برای درمان معمولاً نیاز به بستری شدن نیست و می توان اغلب موارد درمان را به صورت سرپایی انجام داد.
* در درمان جراحی، پزشک با استفاده از تیغ جراحی تمام تومور و بخشی از پوست سالم اطراف آن را به عنوان حاشیه اطمینان بر می دارد و به آزمایشگاه می فرستد تا از ریشه کن شدن ضایعه اطمینان حاصل کند.
* روش دیگر، تراشیدن و تخریب ضایعه با سوزن های الکتریکی است. سوزاندن و تراشیدن بافت تخریب شده آنقدر تکرار می شود تا جراح تشخیص دهد که دیگر چیزی از تومور باقی نمانده است.
* راه بعدی برای درمان، منجمد کردن توسط نیتروژن مایع است. با این روش سلول های سرطانی با سرمای حدود 196 درجه سانتیگراد زیر صفر تخریب می شوند. این روش در کسانی که اختلالات انعقادی و یا عدم تحمل به داروهای بی حسی دارند راه مناسبی به شمار می رود. احتما بروز قرمزی، تورم، تاول و دلمه در این روش وجود دارد.
* بهترین روش درمان جراحی،( موس ) می باشد. در این روش برداشتن تومور با کنترل میکروسکوپی صورت می گیرد. یعنی جراح مرحله به مرحله تومور را بر می دارد و در حین عمل به آزمایشگاه می فرستد. هر وقت نمونه برداشت شده عاری از سلول های سرطانی بود زخم بیمار دوخته می شود این روش جراحی کمترین صدمه را به بافت سالم وارد می کند و احتمال عود بیماری را به حداقل می رساند. این روش اغلب برای درمان ضایعاتی که عود کرده اند و یا آن هایی که در ناحیه ای قرار دارند که درمان آن ها مشکل است (مثل بینی، گوش و اطراف چشم) مورد استفاده قرار می گیرد.
* گاهی برای درمان تومور از تاباندن اشعه ایکس استفاده می کنند. معمولاً برای تخریب کامل تومور چندین جلسه درمانی لازم است (معمولاً چند بار در هفته و به مدت یک تا چهار هفته).
* از لیزر هم می توان برای بریدن و برداشتن تومور استفاده کرد. گاهی برای برش بافت (مثل تیغ جراحی) و گاهی برای تخریب بافت تومور (مثل کوتر) از لیزر استفاده می شود. برتری بزرگ لیزر مسدود کردن رگ ها در حین بریدن آن ها می باشد. لذا برای بیمارانی که اختلالات انعقادی دارند روش بسیار مناسبی است.
سرطان سلول های اسکواموس بیماریی است که باید آن را جدی گرفت. اگر در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شود به راحتی قابل کنترل است. ولی هر چه تومور بزرگتر شود علاوه بر صدمه به ارگان های حیاتی مجاور تومور (از قبیل چشم، گوش، بینی و...) درمان آن نیز مشکلتر می شود. همچنین در صورت انتشار به اعضای داخلی بدن اغلب کشنده می باشد. پس از درمان موفقیت آمیز سرطان سلول های اسکواموس، احتمال رشد ضایعات جدید در همان محل و یا اطراف آن و یا حتی نقاط دور دست بدن وجود دارد. لذا در این بیماران معاینات دوره ای تمام بدن برای یافتن علائم هشدار دهنده سرطان پوست اهمیت دارد.

ملانومای بدخیم
این نوع سرطان پوست که کشنده ترین نوع سرطان های پوستی است، از سلول های رنگدانه ساز پوست (ملانوسیتها) منشاء می گیرد. در این بیماری، سلول های سرطانی همچنان به رنگدانه سازی ادامه می دهند، لذا در این نوع سرطان سایه های مختلفی از رنگ های قهوه ای روشن، قهوه ای و یا سیاه دیده می شود. البته ملانوما گاهی می تواند سفید یا قرمز باشد.
ملانومای بدخیم تمایل زیادی برای انتشار به سایر اعضای بدن دارد، لذا تشخیص و درمان آن در مراحل اولیه بسیار اهمیت دارد.
ملانوما ممکن است به طور ناگهانی و بدون علامت هشدار دهنده ای بروز کند و یا ممکن است بر روی یک خال و یا اطراف آن شروع شود. بنابراین لازم است که جای خال های بدن و همچنین شکل آن ها را به خوبی بشناسید تا هر گونه تغییری در شکل و اندازه خال ها را زود متوجه شوید.
تماس های شدید و طولانی با آفتاب بخصوص در مواردی که آفتاب سوختگی ایجاد شده باشد، مهمترین عامل موثر در ایجاد ملانوماست و باید از آن پیشگیری کرد. پرهیز از آفتاب، بخصوص در افرادی که پوست روشن دارند اهمیت بیشتری دارد. توارث هم نقشی در ابتلا به بیماری ملانوما دارا می باشد. به طوری که اگر یکی از اعضای خانواده ملانوما داشته باشد، شانس بروز سرطان ملانومای بدخیم در فرد افزایش پیدا می کند. کسانی که خال های غیرعادی (نوع دیس پلاستیک) دارند و آن هایی که تعداد زیادی خال در بدنشان مشاهده می شود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوما می باشند.
وجود رنگ پوست تیره (قهوه ای یا سیاه) تضمینی برای عدم بروز ملانوما نمی باشد. در تیره پوستان هم ممکن است ملانوما پیدا شود. به ویژه در کف دست ها و پاها، زیر ناخن و یا داخل دهان دیده می شود.

علائم هشدار دهنده ملانوما
این علائم شامل تغییر در سطح خال (به شکل پوسته دار شدن، خونریزی، ترشح و یا پیدا شدن برآمدگی گوشتی)، گسترش رنگ از حاشیه ها به پوست سالم اطراف و تغییرات حسی شامل درد و حساس شدن و خارش می باشند.
از آنجا که ملانوما در صورت تشخیص و درمان در مراحل اولیه، دارای پیش آگهی بسیار خوبی است، آشنایی با علائم ملانوما و معاینات منظم و دوره ای پوست توسط هر شخص، باید جزء برنامه های معمول زندگی وی باشد.

معیارهای تشخیص ملانوما
معاینات منظم دوره ای بهترین راه آشنا شدن با خال ها و لکه های پوستی بدن است. این کار توسط خود بیمار و با کمک یکی از اعضاء خانواده و یا دوستان انجام می شود تا نقاط سخت و دور از چشم هم فراموش نشوند. لازم است مناطقی مثل دهان، پشت، پوست سر، ناحیه باسن و... هم معاینه شوند.
باید خال ها را نگاه کنید و توجه خاصی به اندازه، شکل، لبه ها و رنگ آن ها داشته باشید. تشخیص زودرس ملانوما مساوی است با بهبود صد در صد. ولی در مراحل دیررس، درمان نمی تواند جلوی پیشامدهای بد سرطان را بگیرد
.
معیارهای ذیل در تشخیص ملانوما از خال معمولی کمک می کند:

عدم تقارن: خال های معمولی اغلب مدور و قرینه هستند ولی ضایعات ملانومای بدخیم معمولاً شکل نامتقارن دارند به طوری که اگر خطی فرضی از وسط ضایعه بخواهیم رسم کنیم قادر نیست ضایعه را به دو قسمت مساوی و قرینه تقسیم کند.
نامنظمی لبه ها: لبه های ضایعات خوش خیم معمولاً یکنواخت هستند. اما لبه های ضایعات بدخیم ملانوما اغلب نامنظم و دندانه دار هستند.

رنگ: ضایعات خوش خیم معمولاً به طور یکنواخت رنگ قهوه ای روشن، قهوه ای تیره و یا سیاه دارند اما در ضایعات بدخیم ملانوما اغلب طیفی از رنگ های مختلف وجود دارد (قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، سیاه و حتی آبی و قرمز).
قطر: خال های معمولی اکثراً کمتر از 6 میلیمتر قطر دارند (تقریباً معادل اندازه پاک کن ته
مداد). اما ملانوما از نظر اندازه بزرگتر است و معمولاً بیشتر از 6 میلیمتر قطر دارد.


درمان ملانومای بدخیم، جراحی است و در صورتیکه در مراحل اولیه تشخیص داده شود بهبودی صد در صد خواهد بود. اما مراحل دیررس که انتشار دوردست به سایر ساختمان های بدن داده باشد، می تواند کشنده باشد.
در مورد ضایعات پیشرفته تر ممکن است لازم باشد مقدار بیشتری از پوست سالم اطراف را به عنوان حاشیه اطمینان برداشت. گاهی نیز لازم است غدد لنفاوی مربوط به منطقه گرفتار را با جراحی خارج کرد. برای تشخیص عود بیماری، بیمار باید پس از جراحی به طور منظم معاینه شود. افراد خانواده فرد مبتلا هم از نظر ملانوما باید معاینه شوند.
معاینات دوره ای پوست
به منظور تشخیص سرطان های پوست در مراحل اولیه، می توان از معاینات منظم پوست استفاده کرد. برای انجام آن می توانید از روش زیر استفاده کنید:
دست ها را بالا ببرید و سینه، پشت و پهلوهای راست و چپ خود را در آئینه مشاهده کنید.
آرنج های خود را خم کرده و بازوها، ساعدها و کف دو دست خود را به دقت بررسی نمایید.
پشت ساق ها، پاها و فضاهای بین انگشتان پا و کف پا را معاینه کنید.
پشت گردن و سر را با آئینه دستی معاینه کنید. برای این کار قسمتی از موهای خود را کنار بزنید.
برای معاینه کامل پوست سر و لا به لای موها از یک نفر کمک بگیرید.
باسن و پشت ران های خود را با یک آئینه دستی معاینه کنید.
بیماری های زمینه ساز سرطان
بعضی ضایعات پوستی اگر درمان نشوند با گذشت زمان می توانند تغییرات بدخیمی پیدا کنند و به سرطان تبدیل شوند. اما تشخیص به موقع و درمان مناسب می تواند جلوی چنین عوارضی را بگیرد.

سایر بیماری های شایع پوستی

کراتوز آفتابی
نام این بیماری ممکن است ناآشنا باشد ولی به احتمال زیاد آن را در پوست خود یا دیگران مشاهده کرده اید. هر کس که مدت زمان طولانی در آفتاب بماند شانس زیادی برای ابتلا به یک یا چند ضایعه کراتوز آفتابی دارد.
این بیماری به صورت یک برجستگی پوسته دار و یا دلمه دار است که رنگ آن ممکن است قهوه ای روشن یا تیره، صورتی و یا قرمز و گاهی ترکیبی از این چند رنگ باشد. دلمه و پوسته ای که روی آن وجود دارد باعث زبری، خشکی، ناصافی و خشونت سطح ضایعه می شود. به همین خاطر اغلب با لمس و کشیدن دست روی آن بهتر تشخیص داده می شود. بعضی وقت ها خارش یا سوزش دارد و یا ممکن است در لمس کمی دردناک باشد.
رشد این ضایعات خیلی آهسته است و گاهی محو می شوند ولی مجدداً ظاهر می گردند. کراتوزهای آفتابی بیشتر در صورت، لاله گوش ها، قسمت طاس پوست سر، گردن، پشت دست ها، ساعد و لب، یعنی مناطقی از پوست که دائماً در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند، دیده می شوند.
تعداد کمی از این ضایعات در صورت عدم درمان و ادامه تماس با نور آفتاب ممکن است وارد مرحله بعدی یعنی ایجاد سرطان سلول سنگفرشی شوند. وجود کراتوز آفتابی نشانه صدمات پوست در اثر آفتاب می باشد، لذا در این بیماران علاوه بر سرطان سلول سنگفرشی باید مراقب سایر سرطان های پوستی ناشی از آفتاب نیز باشیم.
کسانی که پوست روشن و موهای بلوند یا قرمز دارند به صدمات ناشی از آفتاب حساسترند. مبتلایان به بیماری ایدز، کسانی که داروهای سرکوبگر ایمنی (به علت شیمی درمانی و پیوند عضو) مصرف می کنند و کسانی که به هر دلیل ضعف سیستم ایمنی دارند شانس بیشتری برای ابتلا به ضایعات کراتوز آفتابی دارند.
تقریباً 6/1 مردم در طول زندگی یک یا چند عدد ضایعه کراتوز آفتابی پیدا می کنند. کراتوز آفتابی در افراد پیر بیشتر دیده می شود ولی چون بیش از 50 درصد آفتابی که در طول عمر به پوست می خورد قبل از 18 سالگی می باشد، لذا مشاهده کراتوز آفتابی زیر سن 20 سالگی بعید نیست. این افراد کسانی هستند که مدت زمان زیادی را به علت شغل و فعالیت های تفریحی در آفتاب سپری می کنند.
روش های مختلفی برای درمان کراتوزهای آفتابی وجود دارد. تصمیم گیری در مورد این که آیا ضایعه درمان شود یا خیر و نیز نوع درمان، بستگی به عواملی از قبیل وضعیت سلامت و سن بیمار دارد.
.  تراشیدن ضایعه با وسیله ای به نام کورت و سوزاندن با سوزن الکتریکی
·  تراشیدن ضایعه با تیغ جراحی
·  منجمد کردن ضایعه با ازت مایع
·  شیمی درمانی موضعی با کرم پنج-فلوئورواوراسیل
·  لایه برداری شیمیایی
·  تراشیدن پوست  Dermabrasion
·  لیزر گاز کربنیک که بخصوص در مورد کراتوزهای آفتابی لب به کار می رود.

کراتوز آفتابی لب
در این بیماری لب خشک و پوسته پوسته شده و ترک می خورد و رنگ آن قرمز خیلی کم رنگ تا کاملاً سفید می گردد. لب پایین که معمولاً بیشتر از لب بالا در معرض آفتاب قرار می گیرد، بیشتر گرفتار می شود (به درمان کراتوز آفتابی لب در بخش قبل اشاره شد). سرطانی که بر روی کراتوز آفتابی ایجاد می شود خطرناکتر از سرطان پوست بوده و در 5/1 موارد ممکن است به اعضای داخلی گسترش یابد.

لکه های سفید رنگ مخاطی:   لکوپلاکی
«لکوپلاکی» به ضایعات برجسته سفید رنگ در داخل دهان (روی زبان و یا مخاط دهان) گفته می شود که محکم به زیر چسبیده است و قابل جدا کردن نمی باشد. این ضایعات را در بعضی بیماری های پوستی، به دنبال عفونت قارچی، در اثر دندان های پوسیده و شکسته که لبه تیز دارند، در بیماران مبتلا به ایدز و سیگاری ها می توان دید. این لکه های سفید مخاطی، در صورت عدم درمان و به ویژه ادامه مصرف سیگار تبدیل به سرطان سلول های سنگفرشی می شوند.کلمات کلیدی :سرطان پوست سلوهای بازال و کلمات کلیدی :خال های پوستی و کلمات کلیدی :زیبایی پوست و کلمات کلیدی :ملانوما
نویسنده : کوروش شیرواندهی ; ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٤

 

بوتاکس داوریی است که جهت برطرف کردن چین و چروک پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود. در حقیقت این دارو شکل تخلیص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این باکتری بی هوازی است و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی آنرا به مدت 15 دقیقه در آب جوش قرار دهید. در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را تخلیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوزاژ مناسب آماده می کنند.

 

                                                       ویال دیسپورت.jpg

 

 

 

بوتاکس و دیسپورت شکلهای آماده شدۀ این دارو هستند که به شکل پودر و در ویال مخصوص بسته بندی شده اند. از آنجائیکه مولکول این دارو خیلی حساس است بوتاکس باید از هنگام تولید تا مصرف در دمای بین 2 تا 0 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 

تاریخچه

 

در دهۀ ششم قرن بیستم اولین اقدامات برای آماده سازی سم بوتولینیوم جهت مصرف درمانی آغاز شد و در سال 1973 اولین بار این دارو بر روی میمون آزمایش شد. در سال 1980 برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح " لوچی چشم" بر روی انسان بکار گرفته شد و سپس برای درمان اسپاسم پلک نیز مورد استفاده قرار گرفت. سرانجام در سال 1989 این دارو برای اصلاح چین و چروک های پیشانی مورد بهره برداری قرار گرفت. نهایتاً در سال 2002 موسسه FDA که مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو می باشد مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروکهای پیشانی را صادر کرد.

 

سایر کاربردها

 

علاوه بر اینکه بوتاکس باعث برطرف شدن چین و چروک صورت و گردن می شود برای موارد زیر نیز کاربرد دارد:

 

-      در مبتلایان به میگرن تزریق بوتاکس باعث بهبود سردرد میگرنی شده است.

 

-      در مبتلایان به اسپاسم اندام فوقانی بوتاکس برای درمان اسپاسم و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشتها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

-      برای درمان کجی گردن و دردهای گردن ناشی از سفتی بعضی از عضلات گردن نیز بوتاکس سودمند است.

 

-      برای درمان اسپاسم عضلات چشم که منجر به استرابیسم یا لوچی چشم شده است و یا برای درمان اسپاسم پلک ها که بلفارواسپاسم نامیده می شود در افراد بالاتر از 12 سال قابل تزریق است.

 

-      برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل وقتی که درمانهای موضعی موثر نبوده است بوتاکس کاربرد دارد. نقش موثر بوتاکس برای تعریق سایر قسمت های بدن و همینطور اسپاسم سایر عضلات بدن به اثبات نرسیده است.

 

مکانیسم اثر

 

چین و چروک صورت ناشی از عوامل متعددی است. چین های پیشانی و بین ابروها به علت انقباض و جمع شدن عضلاتی است که در زیر پوست آن ناحیه قرار دارند. منقبض کردن عضلات پیشانی باعث پیدایش فرورفتگی و چین خوردگی پوست می شود. با شل کردن عضلات، پوست هم صاف می شود امّـــا با گذشت سالها و انقباضات مکرّر و مکرّر جای این چین ها دائمی       می شود به نحوی که حتی وقتی انقباض نیز وجود ندارد چین ها بر روی پیشانی باقی هستند.

 

                                                       بوتاکس پیشانی.jpg

 

برای اینکه یک عضله منقبض شود باید امواج عصبی مربوطه بتواند از طریق عصب به عضله برسند. بوتاکس مانع انتقال جریان مربوطه از عصب به عضله می شود لذا عضله دیگر قادر به انقباض نخواهد بود و شل خواهد شد و از آنجائیکه چین و چروک های پوستی، ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله چین و چروک ها نیز برطرف می شوند. خوشبختانه بوتاکس به طور انتخابی اعصاب حرکتی را موقتاً فلج می کند و بر روی عصب های حسی تأثیری ندارد و لذا بعد از تزریق بوتاکس حس ناحیۀ تزریق شده تغییری نخواهد کرد.

 

                                                      بوتاکس گوشه چشم.jpg

 

هرچند اکثراً خانم ها جهت تزریق بوتاکس مراجعه می کنند امـّــا این تزریق فقط محدود به خانم ها نیست به نحوی که حدود 6% مراجعه کنندگان برای تزریق بوتاکس را آقایان تشکیل می دهند و بوتاکس شایعترین داروی زیبائی است که آقایان مصرف می کنند.

 

تکنیک تزریق

 

بوتاکس به شکل پودر است که در ویالهای یک نفره، دونفره و یا سه نفره بسته بندی شده است. برای تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی نیست. این کار در مطب قابل انجام است و حدود ده دقیقه به طول می انجامد. برای تزریق، پزشک مادۀ حلال را به پودر اضافه می کند و محلول را باسرنگ انسولین که سر سوزن آن بسیار نازک است در چندین نقطه در قسمت میانی پیشانی و گوشه های چشم تزریق می کند. بهتر است بیمار از چند دقیقه قبل از تزریق کمپرس سردی را برروی ناحیۀ مورد نظر قرار دهد تا درد ناشی از تزریق که بسیار اندک است باز هم کاهش یابد.

 

                                             نحونه تزریق بوتاکس.bmp

 

بعد از تزریق بیمار می تواند صورت خود را شسته و سپس از مطب خارج شود. اگر قرمزی مختصری هم وجود داشته باشد در عرض یک ساعت برطرف می شود به نحوی که ظاهراً مشخص نخواهد شد که تزریقی انجام شده است.

 

مراقبت های بعد از تزریق

 

تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

 

تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.

 

تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.

 

چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است امّـــا شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.

 

چند ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

 

شروع اثر دارو

 

حدود روز دوم تا سوم اثر بوتاکس به طور محسوس ظاهر می شود. این اثر تا پایان هفتۀ چهارم همچنان افزایش می یابد و آنچه که در پایان ماه اول دیده می شود حداکثر میزان اثر بوتاکس است. بعد از گذشت 5-4 ماه اثر دارو به طور کامل از بین می رود که البته این زمان در افراد مختلف ممکن است مقداری متفاوت باشد.

 

بعد از برطرف شدن اثر دارو در صورتیکه تمایل داشته باشید باز هم می توانید مجدداً برای تزریق مراجعه نمائید.توجه داشته باشید تا وقتیکه واکنش آلرژیک شدید یا عوارض قابل توجهی نداشته باشید شما می توانید هر 4 ماه یکبار بوتاکس را تزریق کنید. روشن است که اگر مجدداً تزریق نکنید وضعیت چین و چروکها مثل قبل از تزریق خواهد شد.

 

تزریق بوتاکس چین های پیشانی و گوشۀ خارجی چشم ها را صاف می کند و ابروها را بالا می برد. مقدار و حالت بالا رفتن ابرو به نحوۀ تزریق بستگی دارد. لذا قبل از تزریق پزشک خود را در مورد تمایل شما از نحوه بالا رفتن ابروی خود آگاه نمائید.

 

                                                   بوتاکس قبل و بعد از تزریق.jpg

 

هر چند بوتاکس چین و چروک پیشانی را صاف می کند ولی حالت های مختلف میمیک چهره را از بین نمی برد.

 

برای کاهش شانس عوارض احتمالی، انتخاب پزشکی که در زمینۀ تزریق بوتاکس تجربۀ کافی داشته باشد بسیار حائز اهمیت است. دو بینی، تاری دید و افتادگی پلک از عوارض نادر احتمالی تزریق بوتاکس است که چنانچه عارض شود موقتی است و معمولاً در عرض 6-5 هفته برطرف می شوند.

 

منع مصرف

 

1      اگر سابقه حساسیت به هر یک از انواع بوتاکس را دارید و یا به تخم مرغ حساسیت دارید از تزریق بوتاکس خودداری کنید.

 

     اگر در محل تزریق عفونت پوستی وجود دارد تا بهبود عفونت تزریق را به تأخیر بیندازید.

 

3   در مبتلایان به بیماریهای عضلانی- اسکلتی مثل میاستینی گراو و ALS  نباید بوتاکس تزریق شود.

 

     اگر باردار هستید و یا تصمیم دارید در آیندۀ نزدیک باردار شوید توصیه می کنیم بوتاکس تزریق نکنید. اینکه بوتاکس برای جنین ضرر دارد یا خیر هنوز به اثبات نرسیده است.

 

5      اگر کودکتان از شیر شما تغذیه می کند بوتاکس تزریق نکنید چراکه هنوز مشخص نشده است که آیا بوتاکس از شیر عبور کرده و برای کودک شما مضر است و یا خیر.

 

6      توصیه می کنیم افراد زیر هجده  سال از تزریق بوتاکس اجتناب نمایند.
کلمات کلیدی :دیسپورت و کلمات کلیدی :درمان میگرن و کلمات کلیدی :درمان تعریق بیش از حد و کلمات کلیدی :منع مصرف بوتاکس